Estetická medicína: Chemické vs. přírodní – minerální UV filtry

Estetická medicína: Chemické vs. přírodní – minerální UV filtry

Teploty jdou nahoru a čas opalování je za rohem. Ať už se budete slunit na balkoně, pláži nebo při sportu, nesmíte zapomínat se chránit před UV zářením nějakým kvalitním opalovacím přípravkem. I pár hodin na ostrém slunci bez ochrany totiž stačí k tomu, abyste si zadělali na pořádné zdravotní problémy. Minimálně nepříjemnou bolest hlavy a úpal. Pozor byste také měli dávat na to, čím se vlastně chráníte. Opalovací krém nebo olej seženete v každé drogerii, zajímalo vás ale někdy, jaké je složení? A co jsou to vlastně ty UV filtry?

Co jsou UV filtry, k čemu slouží a kde je najdeme

Jako UV filtry označujeme ty látky v opalovacích produktech, které chrání před působením ultrafialového záření. Kromě opalovacích krémů se používají např. v některých dalších kosmetických výrobcích jako třeba rtěnkách, balzámech na rty nebo lacích na nehty. Z hlediska mechanismu jejich působení je lze rozdělit na ty, které způsobují odraz, rozptyl nebo absorpci UV záření. Z hlediska chemického složení může jít o minerální filtry nebo o různé skupiny chemických filtrů, což je přesně to, čemu jsme se rozhodli věnovat tento článek.

Chemické UV filtry

Chemické UV filtry jsou organické sloučeniny, které se absorbují do pokožky a zde pohlcují UV záření. Název chemické filtry je odvozen z toho, že naši kůži chrání před sluncem chemickou reakcí – přeměnou UV záření na teplo. Nicméně do této skupiny patří většina UV filtrů, které najdeme v opalovacích prostředcích.

Bohužel často vyvolávají alergické reakce a mají i řadu dalších nežádoucích účinků na lidské zdraví. Důležité je ovšem říct, že ne u všech je stejné riziko alergických reakcí. To hrozí zejména u starších typů chemických filtrů, které mají nižší fotostabilitu (to znamená pokles absorpce do kůže a ztráta fotoprotekce).

Chemické filtry chrání pouze proti UVB záření, nikoliv proti UVA záření.

Opalovací prostředky, které mají chemické (organické) filtry, je třeba natřít nejméně půl hodiny před opalováním

Minerální UV filtry

Tyto filtry působí na odlišném principu. Obsahují totiž minerály – nejvíce se využívají oxidy dvou kovů – titanu a zinku, tedy oxid titaničitý   ZnΟ2 a oxid zinečnatý ZnΟ2 (anglicky „titanium dioxide“ a „zinc oxide“). Mechanismus jejich působení je čistě fyzikální: jemné částečky pigmentů vytvoří na pokožce tenkou vrstvu, která jako štít odráží nebezpečné záření. Tím vytvářejí UV bariéru na pokožce a zabraňují pronikání slunečních paprsků dovnitř. UV záření je odcloněno zrcadlovým efektem. K výhodám patří, že jsou vysoce kompatibilní s pokožkou – jsou vhodné i pro dětskou nebo citlivou dospělou pleť. Jsou vodě-odolné a působí hned po rozetření. Rovněž nemohou pokožku alergizovat. Oxid zinečnatý – jako zatím jediný z kosmetických filtrů odráží dokonce celé spektrum UVA i UVB záření.

 Opalovací přípravky s minerálními filtry je možné aplikovat těsně před opalováním.

Regenerace a hydratace pokožky po slunění

I když je dnes u opravdu kvalitních opalovacích přípravků samozřejmostí obsahovat i hydratační a hojivé složky, správná regenerace pokožky po opalování je samozřejmostí. Vyhneme se tím pigmentovým skvrnám, vráskám a dalším nehezkým projevům. 

Mezi funkční přírodní ingredience pro regeneraci a hydrataci patří: Aloe vera, Vitamín B, Vitamín E, bambucké máslo, Moist 24.

Radost na konec

Kakao – Obsahuje flavonoidy, které poskytují ochranu buněk proti poškození UV zářením. Kousek tmavé čokolády nám tedy může jen prospět.

Přihlaste si newsletter

Ať vám již neuniknou žádné výhodné slevy ani novinky

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s našimi obchodními podmínkami.

Osobní konzultace

Konzultace s lékařem jsou u nás na každé klinice zdarma

Bezpečnost

Dle potřeby klienta volíme co možná nejšetrnější zákroky, bezpečnost je u nás na prvním místě

Profesionálové

Klademe důraz na vysokou odbornost našeho zdravotnického personálu. Pravidelně se účastníme lékařských konferencí v oboru estetické medicíny po celém světě

Nejkvalitnější materiály

Používáme výhradně atestované, ověřené materiály, které zajišťují jak absolutní bezpečnost, tak ty nejlepší výsledky

Individuální péče

Klademe maximální důraz na pochopení a vyřešení individuální potřeby každého klienta

Věrnostní program

Pro stálé klienty nabízíme mnoho slev a individuálních výhod

Široká možnost plateb

Platbu můžete provést na místě v hotovosti nebo jednou z nabízených on-line plateb na našich internetových stránkách

Možnost splátek

Přímo na našich klinikách můžete na počkání jednoduše vyřídit možnost splátek již od 1000 Kč s 0% navýšením

AJ,NJ,RU

Mluvíme česky, rusky, německy a anglicky. Při rezervaci termínu prosím sdělte požadavek na cizojazyčnou komunikaci

Wi-Fi

Naše kliniky jsou samozřejmě vybaveny Wi-Fi zdarma
Rychlý dotaz
Maestro
MasterCard Electronic
MasterCard
Visa Electron
Visa
Verified by Visa
MasterCard SecureCode
© MEDIK HAUS | Obchodní podmínky | Kariéra | Kontraindikace | Vyvinuto v ESMEDIA® Interactive
Máme otevřeno
X Zavřít